HISTORIE  KRAMPUS

 Krampus je Alpské strašidlo které se objevuje především okolo Adventu. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních státu – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska.

 Jméno Krampus vzniklo z rakouského KRAMPAS – něco neživého.

 V období inkvizice byla tato tradice zakázána pod hrozbou trestu smrti.

 V mnoha  Alpských vesničkách a městech jsou do dnes pořádány takzvané Krampuslaufy průvody krampusů a jejich skupin , které mezi sebou soutěží o nejlépe vyřezanou masku, udělaný kostým i celkový projev celé skupiny.

Každá skupina je něčím zajímavá a jedinečná, k vidění jsou Krampus napřiklad na pekelných vozech, nebo v doprovodu lesních lidí, různými strašidly, temnými anděli, mnichy, rachotem kravských zvonů, řetězů, hlasité hudby, kouře a dýmu.

 Každá maska je vlastně takové malé umělecké dílo.

Masky jsou ručně vyřezávané z lipového nebo borového dřeva a ručně malované.

Na každé masce jsou přidělané pravé rohy které jsou používány především z muflonů, beranů, kamzíků a koz.

Kožichy jsou šity z pravé kůže horských koz nebo ovcí, jsou dělané jako kombinézy, dvoudílné obleky a v posledních letech je hodně oblíbená lisovaná – tvarovaná kůže.

 Každý Krampus by měl mít kolem pasu připevněný kravský zvon, který by měl vyset skoro až ke kolenům, měl by mít kravský ocas, vrbové proutí na šlehání, někdy i řetěz. Na zádech by měl mít nůši do které dával podle pověsti zlobivé děti.

 Hlasité zvonění kravských zvonů mělo zahánět zlé lidi.

 Svátek Krampusů je 5. prosince , ale po horských vesničkách a městech chodí většinou od listopadu až do ledna.

 

Historie ČERTŮ

 Podle bible vnikl čert tím, že díky své rebelii vůči Bohu byl z nebe svržen Lucifer a sním i třetina andělů. Takže dnešní démoni, ďáblové, ďasi, satanášové, čerti a samotný Satan a Ďábel spadají totiž do jedné z kategorií andělů, tedy dnes už padlých andělů.

 Čert je pohádková bytost žijící v pekle, má rohy, ocas, kopyto, je zarostlá, celá černá a s umazanou tváří jen proto, aby vzbuzovala hrůzu a strach, neboť představuje špatný charakter a trest.

 Peklo opouští, aby získala duše hříšníků. Většinou se je snaží získat formou úpisu. Nabídne člověku na určitou dobu nějaké služby nebo výhody, ale ten mu musí vlastní krví upsat duši. Když určená lhůta vyprší, čert přijde k člověku a odnese jeho duši do pekla. Tam také odnáší duše zlých a hříšných lidí, kde budou duše na věky věků trýzněny.

 V pekle jsou podle pohádkových tradic duše váženy. To jen pro jistotu, aby nedošlo k nějaké chybě.

 Řada pohádek je na záměně zlé duše za dobrou založena. A čistým duším se opustit peklo, i přes odpor pekelných mocností, vždy podaří.

 Podle těchto pohádek jsou čerti bytosti mdlého rozumu. Ale nikdy se nevyplatí podceňovat je. Čert je schopen letu a přemísťování se z místa na místo. Kvalita čertových kouzel je závislá na úrovni čerta — například v českém pekle panuje určitá hierarchie. Na nejnižším postu jsou plesniví čerti a pak to stoupá vzhůru až k Luciferovi.

 V Čechách chodí čert s Mikulášem a andělem 5.12. , je to svátek pro děti, kdy je odměňují za jejich chování a učení, čert trestá děti holí nebo vrbovými proutky, ale jen ty, které zlobili.

Anketa

Líbí se Vám naše stránky?

Ano líbí (290)
81%

Ujdou (18)
5%

Ne nelíbí (48)
13%

Celkový počet hlasů: 356